django CMS - en to ja translation catalogue (438 entries)

en: All
ja: すべて

en: Copy permissions
ja: 権限をコピー

en: Title
ja: タイトル

en: The default title
ja: デフォルトタイトル

en: Slug
ja: スラグ

en: The part of the title that is used in the URL
ja: URLに使うタイトルの一部

en: Menu Title
ja: メニュータイトル

en: Overwrite what is displayed in the menu
ja: メニューに表示されているテキストを上書きします

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
ja: ブラウザのタイトルやブックマークに表示されているタイトルを上書きします

en: Description meta tag
ja: メタタグの記述

en: A description of the page used by search engines.
ja: 検索エンジンが利用する記述。

en: Slug must not be empty.
ja: スラグは空ではいけません。

en: Page type
ja: ページタイプ

en: Page Types
ja: ページタイプ

en: Application
ja: アプリケーション

en: Hook application to this page.
ja: アプリケーションをこのページに関連付けます。

en: Overwrite URL
ja: 上書きURL

en: Keep this field empty if standard path should be used.
ja: 標準のパスを使う場合は、このフィールドを空のままにしてください。

en: Whether this page can be embedded in other pages or websites
ja: このページを別のページやウェブサイトに埋め込むか否か

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirects to this URL.
ja: このURLにリダイレクトします。

en: Start typing...
ja: 入力を始めます...

en: Application configurations
ja: アプリケーション設定

en: Language independent options
ja: 言語に依存しないオプション

en: Please set the %(language)s slug before editing its advanced settings.
ja: %(language)s スラグを設定してから高度な設定を編集してください。

en: A page with this reverse URL id exists already.
ja: この逆引きURLを持っているページが存在します。

en: An application instance using this configuration already exists.
ja: この設定を使用しているアプリケーションインスタンスが既に存在します。

en: An application instance with this name already exists.
ja: この名前のアプリケーションインスタンスが既に存在します。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: user
ja: ユーザ

en: Add
ja: 追加

en: Change
ja: 変更

en: Delete
ja: 削除

en: Users can't create a page without permissions to change the created page. Edit permissions required.
ja: 作成されたページの変更権限がないのでユーザはページを作成できません。編集権限が必要です。

en: Users can't delete a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
ja: ページの変更権限がないのでユーザはページを削除できません。編集権限が必要です。

en: Users can't set page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
ja: ページの変更権限がないのでユーザはページの権限を設定できません。編集権限が必要です。

en: Users can't delete page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
ja: ユーザはページの変更権限なしにページの権限を削除できません。編集権限が必要です。

en: Users can't create page permissions without permissions to change the created permission. Edit permissions required.
ja: ユーザは作成された権限を変更する権限なしにページの権限を作成できません。編集権限が必要です。

en: Users can't delete page permissions without permissions to change permissions. Edit permissions required.
ja: 権限を変更する権限がないのでユーザはページの権限を削除できません。編集権限が必要です。

en: Invalid plugin type '%s'
ja: 不正なプラグインタイプ '%s'

en: Language must be set to a supported language!
ja: 「言語」に、サポートする言語をセットしてください！

en: Parent plugin language must be same as language!
ja: 親プラグインの言語は言語と同じでなければなりません。

en: Parent plugin placeholder must be same as placeholder!
ja: 親プラグインのプレースホルダはプレースホルダと同じでなくてはなりません。

en: Please create the %(language)s page translation before editing it's advanced settings.
ja: %(language)s ページの翻訳を作成してから高度な設定を編集してください。

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Publishing dates
ja: 公開する日時

en: Change Permissions
ja: 権限の変更

en: Cannot delete %(name)s
ja: %(name)s を削除できません。

en: Are you sure?
ja: 続けてもよろしいですか？

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
ja: プライマリキーが %(key)r であるようなオブジェクト %(name)s がありません。

en: Database error
ja: データベースエラー

en: Template not valid
ja: テンプレートが正しくありません。

en: The template was successfully changed
ja: テンプレートを変更しました。

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
ja: エラー！このページを移動する権限がありません。ページを再読み込みしてください。

en: You do not have permission to copy these plugins.
ja: プラグインをコピーする権限がありません。

en: You do not have permission to revert this page.
ja: このページを元に戻す権限がありません。

en: "%s" was reverted to the live version.
ja: %s をライブバージョンに戻しました。

en: You do not have permission to publish this page
ja: このページを公開する権限がありません。

en: Page not published! A parent page is not published yet.
ja: ページは公開されませんでした。親ページがまだ公開されていません。

en: The content was successfully published.
ja: コンテンツの公開に成功しました。

en: There was a problem publishing your content
ja: この内容を公開する際問題が起きました。

en: You do not have permission to unpublish this page
ja: このページを非公開にする権限がありません。

en: This page was never published
ja: このページは公開されたことがありません。

en: The %(language)s page "%(page)s" was successfully unpublished
ja: %(language)s ページ "%(page)s" を無事非公開にしました。

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
ja: %(language)s 版のタイトルとプラグインを削除しました。

en: You don't have permissions to see page "%(title)s"
ja: ページ "%(title)s" を閲覧する権限がありません。

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
ja: このページの in_navigation ステータスを変更する権限がありません

en: You do not have permission to edit this page
ja: このページを変更する権限がありません。

en: Add Page Copy
ja: ページコピー追加

en: New sub page
ja: 新しいサブページ

en: New page
ja: 新しいページ

en: View restriction
ja: 表示制限

en: View restrictions
ja: 表示制限

en: Field %s not found
ja: フィールド%sが見つかりません。

en: You do not have permission to edit this item
ja: これを編集する権限がありません。

en: You do not have permission to add a plugin
ja: プラグインを追加する権限がありません。

en: You do not have permission to copy this placeholder.
ja: このプレースホルダをコピーする権限がありません。

en: Plugin not found
ja: プラグインが見つかりません。

en: You do not have permission to edit this plugin
ja: このプラグインを編集する権限がありません

en: order parameter references plugins in different trees
ja: パラメタ参照プラグインを異なるツリーに並べます

en: parent must be in the same placeholder
ja: 親は同じプレースホルダに存在しなくてはなりません

en: parent must be in the same language as plugin_language
ja: 親は plugin_language と同じ言語でなくてはなりません。

en: You have no permission to paste this plugin
ja: このプラグインをペーストする権限がありません。

en: You have no permission to paste this placeholder
ja: このプレースホルダをペーストする権限がありません。

en: You have no permission to move this plugin
ja: このプラグインを移動する権限がありません。

en: You have no permission to cut this plugin
ja: このプラグインをカットする権限がありません。

en: You do not have permission to delete this plugin
ja: このプラグインを削除する権限がありません。

en: The %(name)s plugin "%(obj)s" was deleted successfully.
ja: %(name)s プラグイン "%(obj)s" を無事削除しました。

en: You do not have permission to clear this placeholder
ja: このプレースホルダをクリアする権限がありません。

en: The placeholder "%(obj)s" was cleared successfully.
ja: プレースホルダ "%(obj)s" を無事クリアしました。

en: placeholder
ja: プレースホルダ

en: Page permissions
ja: ページ権限

en: User & Group permissions
ja: ユーザとグループ権限

en: Page permissions management
ja: ページ権限管理

en: No registered apphook "%r" found
ja: 登録されたapphook "%r" が見つかりません。

en: Placeholder
ja: プレースホルダ

en: Alias
ja: エリアス

en: Create Alias
ja: エリアスを作る。

en: This is an alias reference, you can edit the content only on the <a href="%(page_url)s?edit" target="_parent">%(page_title)s</a> page.
ja: これはエイリアス参照です。内容の編集ができるページは <a href="%(page_url)s?edit" target="_parent">%(page_title)s</a> だけです。

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Create
ja: 作成

en: Sites
ja: サイト

en: Admin Sites
ja: 管理サイト

en: Administration
ja: 管理

en: User settings
ja: ユーザー設定

en: Clipboard...
ja: クリップボード

en: Clear clipboard
ja: クリップボードをクリアする

en: Disable toolbar
ja: ツールバー非表示

en: Users
ja: ユーザー

en: Logout %s
ja: ログアウト %s

en: Logout
ja: ログアウト

en: Language
ja: 言語

en: Structure
ja: ストラクチャ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Publish page changes
ja: ページの変更を公開

en: Publish page now
ja: 今すぐ公開

en: Page settings
ja: ページ設定

en: Add Translation
ja: 翻訳を追加

en: Delete Translation
ja: 翻訳を削除

en: Copy all plugins
ja: 全てのプラグインをコピー

en: from %s
ja: %s から

en: Are you sure you want to copy all plugins from %s?
ja: %s から全てのプラグインをコピーしてもよいですか？

en: Pages
ja: ページ

en: Page
ja: ページ

en: Create Page
ja: ページ作成

en: New Page
ja: 新しいページ

en: New Sub Page
ja: 新しいサブページ

en: Duplicate this Page
ja: ページ複本

en: Edit this Page
ja: このページを編集

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Templates
ja: テンプレート

en: Save as Page Type
ja: ページタイプとして保存

en: Permissions
ja: 権限

en: Hide in navigation
ja: ナビゲーションに表示しない

en: Display in navigation
ja: ナビゲーションに表示する

en: Are you sure you want to revert to live?
ja: このページをライブに戻してよいですか？

en: Revert to live
ja: ライブに戻す

en: Delete page
ja: ページを削除する

en: Create a new page next to the current page.
ja: 現在のページの隣に新しいページを作成する。

en: Create a page below the current page.
ja: 現在のページの下に新しいページを作成する。

en: Select a valid site
ja: 有効なサイトを選択してください

en: Select a valid page
ja: 有効なページを選択してください

en: Optional. If supplied, will be automatically added within a new text plugin.
ja: 省略可能。入力されれば、テキストプラグイン内に自動的に追加。

en: Provide a title for the new page.
ja: 新しいページのタイトルを設定する。

en: Leave empty for automatic slug, or override as required.
ja: 空欄のままで自動スラグを使うか必要に応じて上書きする。

en: position
ja: 位置

en: language
ja: 言語

en: plugin_name
ja: プラグイン名

en: creation date
ja: 作成日

en: can edit
ja: 編集可能

en: can add
ja: 追加可能

en: can delete
ja: 削除可能

en: can change advanced settings
ja: 詳細設定を変更可能

en: can publish
ja: 公開可能

en: can change permissions
ja: 権限変更可能

en: can move
ja: 移動可能

en: view restricted
ja: 表示制限する

en: can recover pages
ja: ページ復元可能

en: group
ja: グループ

en: sites
ja: サイト

en: created by
ja: 作成者

en: changed by
ja: 変更者

en: publication date
ja: 公開日時

en: publication end date
ja: 公開終了日次

en: in navigation
ja: メニューに表示

en: soft root
ja: ソフトルート

en: id
ja: ID

en: attached menu
ja: アタッチメニュー

en: template
ja: テンプレート

en: login required
ja: ログインが必要

en: menu visibility
ja: メニューの可視性

en: application
ja: アプリケーション

en: application instance name
ja: アプリケーションインスタンス名

en: site
ja: サイト

en: Grant on
ja: 権限を付与

en: page
ja: ページ

en: for logged in users only
ja: ログインユーザー用

en: for anonymous users only
ja: 匿名ユーザー用

en: Inherit from parent page
ja: 親ページから継承

en: Deny
ja: 否定

en: Only this website
ja: このウェブサイトのみ

en: Allow
ja: 肯定

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
ja: ページをライブにする日時です。ライブにするページのステータスは「公開」にせねばなりません。

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
ja: ページの有効期限です。無期限にする場合は空のままにしておいてください。

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
ja: ソフトルートを指定すると、上の階層がナビゲーションに表示されなくなります。

en: A unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
ja: page_url テンプレートタグでこのページをリンクする時に使う、一意な識別子です。

en: The template used to render the content.
ja: コンテンツのレンダリングに使うテンプレートです。

en: limit when this page is visible in the menu
ja: このページをメニューに表示するタイミングを制限します

en: pages
ja: ページ

en: Empty
ja: 空

en: default
ja: デフォルト

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Page children (immediate)
ja: このページの（直接の）子ページ

en: Page and children (immediate)
ja: このページと（直接の）子ページ

en: Page descendants
ja: このページの配下のページ全て

en: Page and descendants
ja: このページと配下のページ全て

en: on page level
ja: ページレベルの権限です

en: frontend view restriction
ja: フロントエンドで表示制限します

en: Please select user or group.
ja: ユーザかグループを選択してください。

en: Users can't publish a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
ja: ユーザはページを変更する権限なしにページを公開できません。編集権限が必要です。

en: Users can't change page advanced settings without permissions to change the page. Edit permissions required.
ja: ユーザはページを変更する権限なしに高度な設定を変更できません。編集権限が必要です。

en: Users can't change page permissions without permissions to change the page. Edit permissions required.
ja: ユーザはページを変更する権限なしにページ権限を変更できません。編集権限が必要です。

en: Users can't move a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
ja: ユーザはページの変更権限なしにページを移動できません。編集権限が必要です。

en: can recover any deleted page
ja: 削除されたページを復元できます

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
ja: 何も選択しなければ、該当ユーザは全てのサイトでの権限を獲得します。

en: Page global permission
ja: ページグロバール権限

en: Pages global permissions
ja: ページグロバール権限

en: Page permission
ja: ページ権限

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
ja: ページ追加権限を付与する場合、子ページやその配下へのアクセス権限も付与してください。さもないと、作成者が追加したページを編集できなくなります。

en: User (page)
ja: ユーザ (ページ)

en: Users (page)
ja: ユーザ (ページ)

en: User group (page)
ja: ユーザ グループ(ページ)

en: User groups (page)
ja: ユーザ グループ(ページ)

en: slot
ja: スロット

en: width
ja: 幅

en: <Empty>
ja: <空>

en: The language for the admin interface and toolbar
ja: 管理インタフェースとツールバーの言語

en: user setting
ja: ユーザー設定

en: user settings
ja: ユーザー設定

en: by template
ja: テンプレートから

en: by code
ja: コードから

en: static placeholder name
ja: 固定プレースホルダ名

en: Descriptive name to identify this static placeholder. Not displayed to users.
ja: この固定プレースホルダを識別できるような名前です。ユーザには表示されません。

en: placeholder code
ja: プレースホルダコード

en: To render the static placeholder in templates.
ja: テンプレートで固定プレースホルダを展開します。

en: placeholder content
ja: プレースホルダの内容

en: creation_method
ja: 作成メソッド

en: static placeholder
ja: 固定プレースホルダ

en: static placeholders
ja: 固定プレースホルダ

en: A static placeholder with the same site and code already exists
ja: 同じサイトとコードの固定プレースホルダが既に存在します。

en: title
ja: タイトル

en: overwrite the title (html title tag)
ja: タイトル (HTMLのtitleタグの中身) を書き換えます

en: overwrite the title in the menu
ja: メニューのタイトルを書き替える

en: description
ja: 説明

en: The text displayed in search engines.
ja: 検索エンジンに表示するテキストです。

en: slug
ja: スラグ

en: Path
ja: パス

en: has url overwrite
ja: urlの上書きがある

en: redirect
ja: リダイレクト

en: is published
ja: 公開

en: Advanced options
ja: 詳細設定

en: Generic
ja: ジェネリック

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
ja: %(name)s プラグイン "%(obj)s" を無事変更しました。

en: There are no further settings for this plugin. Please press save.
ja: このプラグインにこれ以上設定する項目はありません。保存を押してください。

en: Save
ja: 保存

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
ja: <a href="%(login_url)s">ここ</a> から管理ページにログインしてください。

en: Login url: %(login_url)s
ja: ログインURL: %(login_url)s

en: Username:
ja: ユーザ名

en: Password:
ja: パスワード

en: Change a page
ja: ページを変更

en: Home
ja: ホーム

en: View on site
ja: サイトで確認

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ja[0]: 以下のエラーを修正してください。

en: All permissions
ja: 全パーミッション

en: Loading...
ja: 読込中...

en: Save and continue editing
ja: 保存して編集を続ける

en: User
ja: ユーザ

en: Group
ja: グループ

en: Can edit
ja: 編集可能

en: Can add
ja: 追加可能

en: Can delete
ja: 削除可能

en: Can publish
ja: 公開可能

en: Can change permissions
ja: 権限変更可能

en: Can move
ja: 移動可能

en: Can view
ja: 閲覧可能

en: (global)
ja: (全ページ)

en: (current)
ja: (現在のページ)

en: Page doesn't inherit any permissions.
ja: このページの継承している権限はありません。

en: Edit model
ja: モデルを編集

en: Save as new
ja: 新規保存

en: Save and add another
ja: 保存してもう一つ追加

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Copy
ja: コピー

en: Cut
ja: カット

en: Paste
ja: ペースト

en: is restricted
ja: 制限あり

en: last change by
ja: 最終変更者

en: meta
ja: メタ

en: List of pages
ja: ページの一覧

en: Search
ja: 検索

en: Page Tree
ja: ページ木

en: Reset filter
ja: フィルタをリセット

en: 
                                                    Restore deleted %(name)s
ja: 
    削除された %(name)s を復元

en: 
                                    New %(name)s
ja: 
    新しい %(name)s

en: Main Navigation
ja: 主ナビゲーション

en: Options
ja: オプション

en: Successfully moved
ja: 移動しました

en: Changes within the tree might require a refresh.
ja: 木の内部の変更には再読み込みが必要です。

en: Error:
ja: エラー:

en: This page cannot be copied because an application is attached to it. See the Page's Advanced settings to manage apphooks.
ja: このページはアプリケーションを伴わないのでコピーできません。apphookを操作するにはページの高度な設定を確認してください。

en: Are you sure you want to § this page?
ja: このページを § して良いですか。

en: Reload
ja: 再読み込み

en: New node
ja: 新しいノード

en: nodes
ja: ノード

en: View
ja: ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Copy options
ja: コピーオプション

en: Choose copy options
ja: コピーオプションを選んでください

en: Close
ja: 閉じる

en: Published
ja: 公開済

en: Changed
ja: 変更済

en: Unpublished
ja: 非公開済

en: In menu
ja: メニューの中

en: Not in menu
ja: メニューになし

en: View page
ja: ページを閲覧

en: Softroot
ja: ソフトルート

en: Apphook
ja: アプリケーションフック

en: Application: %(apphook)s
ja: アプリケーション: %(apphook)s

en: Preview this page in %(language)s
ja: %(language)s でこのページを見る

en: Preview
ja: プレビュー

en: Publish
ja: 公開する

en: Unpublish
ja: 非公開にする

en: in menu
ja: メニューにあり

en: not in menu
ja: メニューになし

en: Page settings (SHIFT click for advanced settings)
ja: ページ設定 (SHIFTクリックして高度な設定)

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Add plugin
ja: プラグインを追加する

en: Copy all
ja: 全てコピー

en: Copy from
ja: コピーの起源

en: Empty all
ja: 全て空にする

en: Filter plugins...
ja: プラグインをフィルタ...

en: This is a static placeholder
ja: これは固定プレースホルダです

en: Expand all
ja: 全てを展開

en: Collapse all
ja: すべて折り畳む

en: Edit
ja: 編集

en: You cannot add plugins to this plugin.
ja: このプラグインにはプラグインを追加できません。

en: This plugin cannot be moved or edited outside of its parent
ja: このプラグインは親の外に移動したり編集したりできません

en: Clipboard is empty.
ja: クリップボードは空です。

en: This plugin does not allow plugins of this type as nested plugins.
ja: このプラグインはこの種のプラグインを入れ子プラグインとすることはできません。

en: This plugin cannot have nested plugins.
ja: このプラグインは入れ子プラグインを持つことはできません。

en: Available plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: Login
ja: ログイン

en: Add plugin to
ja: にプラグインを追加する

en: More
ja: 詳しく

en: Development version using django CMS %(cms_version)s, Django %(django_version)s, Python %(python_version)s
ja: Django CMS %(cms_version)s, Django %(django_version)s と Python %(python_version)s を使った開発バージョン

en: Cancel
ja: キャンセル

en: The following error occurred:
ja: 次のエラーが発生:

en: Are you sure you want to delete this plugin?
ja: 本当にこのプラグインを削除しますか？

en: Are you sure you want to publish this page?
ja: 本当にこのページを公開しますか。

en: Plugin will be added here
ja: プラグインはこちらに追加されます

en: You have unsaved changes.
ja: 保存していない変更があります。

en: Are you sure you want to abandon these changes?
ja: 本当に変更を中止しても構いませんか。

en: The form could not be loaded. Please check that the server is running correctly.
ja: フォームを読み込みできませんでした。サーバが正しく動作しているか確認してください。

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Bring up this help dialog
ja: このヘルプダイアログを表示する

en: Close/cancel
ja: 閉じる/キャンセル

en: Toggle structure mode
ja: 構成モードを切り替える

en: Toggle structure mode and highlight hovered-over plugin
ja: 構成モードを切り替え hovered-over プラグインをハイライトする

en: Open "Create" dialog
ja: 「作成」ダイアログを開く

en: Focus on Toolbar
ja: ツールバーにフォーカスする

en: Focus on placeholders
ja: プレースホルダにフォーカスする

en: Move to next/previous element
ja: 次/前の要素に移動する

en: Focus on plugins of placeholder
ja: プレースホルダのプラグインにフォーカス

en: Edit plugin
ja: プラグインを編集

en: Open actions menu
ja: アクションメニューを開く

en: Expand/collapse
ja: 開く/閉じる

en: <strong>Login failed.</strong> Please check your credentials and try again.
ja: <strong>ログインできません。</strong> パスワードなどが正しいかチェックして、やり直してください。

en: This page has unpublished changes.
ja: このページには未公開の変更点があります。

en: Double-click to edit
ja: ダブルクリックして編集

en: Tap to edit
ja: タップして編集

en: Click to go back
ja: クリックして戻る

en: Click to go forward
ja: クリックして進む

en: Minimize
ja: 最小化

en: Maximize
ja: 最大化

en: Drop a plugin here
ja: ここにプラグインをドロップ

en: This page has no preview!
ja: このページはプレビューがありません。

en: It is being redirected to:
ja: リダイレクト中

en: Installation successful!
ja: インストール成功。

en: Add your first page
ja: 始めてのページを追加しましょう

en: Please log in
ja: ログインして下さい

en: 
                        Welcome to django CMS version <strong>%(cms_version)s</strong>.
ja: 
    django CMS バージョン <strong>%(cms_version)s</strong> へようこそ。

en: 
                            JavaScript seems to be disabled so please
                            <a href="%(admin_add_page)s" class="js-welcome-add">add a page</a> manually.
ja: 
    JavaScriptがオフになっているので、
    <a href="%(admin_add_page)s" class="js-welcome-add">手動でページを追加</a>

en: Installation Notes
ja: インストールのメモ

en: Support
ja: サポート

en: Welcome to django CMS
ja: django CMSにようこそ

en: Add Another
ja: もう一つ追加

en: Back
ja: 戻る

en: Please choose an option from below to proceed to the next step.
ja: 次のステップに進むため以下のオプションから1つ選んでください。

en: Next
ja: 次

en: unpublished changes
ja: 変更を公開しない

en: published
ja: 公開

en: unpublished parent
ja: 非公開の親

en: unpublished
ja: 非公開

en: no content
ja: 内容なし

en: Page not found on %(domain)s
ja: %(domain)s 上にページがありません

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
ja: テンプレートタグは、引数 `%(page_lookup)s` に該当するページを見つけられませんでした。
    リクエストのURLは http://%(host)s%(path)s です

en: Two columns
ja: 2コラム

en: Three columns
ja: 3コラム

en: username
ja: ユーザ名

en: Required. 300 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
ja: 必須。300文字以下の英数字及び記号（@/./+/-/_）

en: Enter a valid username.
ja: 有効なユーザ名を入力してください。

en: email address
ja: メール

en: staff status
ja: スタッフの地位

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ja: ユーザがこの管理者サイトにユーザがログインできるか示す

en: active
ja: アクティブ

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ja: ユーザかアクティブと扱われるべきか示す。これの選択を外してアカウントさくじを回避する

en: users
ja: ユーザ

en: Title Extension
ja: タイトル機能拡張

en: Page Extension
ja: ページ機能拡張

en: object ID
ja: オプジェクトiD

en: Example1 App
ja: 例1アプリケーション

en: MultilingualExample1 App
ja: 多言語例1アプリケーション

en: Example1
ja: 例1

en: Examples
ja: 例

en: Extra Context
ja: 追加コンテンツ

en: Articles
ja: 記事

en: Sample App
ja: サンプルアプリ

en: Sample App with excluded permissions
ja: 拡大した権限を使うアプリケーションの見本

en: Sample App 2
ja: サンプルアプリ2

en: Namespaced App
ja: ネームスペースつきアプリ

en: Parent app
ja: 親アプリケーション

en: Child app
ja: 子アプリケーション

en: Variable urls-menus App
ja: 変数URLメニーアプリケーション

en: sample root page
ja: サンプルルートページ

en: sample settings page
ja: サンプル設定ページ

en: sample account page
ja: サンプルアカウントページ

en: sample my profile page
ja: サンプルマイプロファイルページ

en: Static Menu
ja: 固定メニュー

en: Static Menu2
ja: 固定メニュー2

en: Static Menu4
ja: 固定メニュー4

en: Category
ja: カテゴリー

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Add Category
ja: カテゴリーを追加

en: Change Category
ja: カテゴリーを変更

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
ja: 本日は貴重なお時間をこのサイトにお使いいただきありがうとございます。

en: Inherit the template of the nearest ancestor
ja: 最も近い祖先のテンプレートを継承

en: UserSettings
ja: ユーザ設定

en: Add plugin to placeholder "%(placeholder_label)s"
ja: プースホルダ #%(placeholder_label)s" にプラグインを追加

en: CMS - your user account was created.
ja: CMS - アカウントが作成されました。

en: CMS - your user account was changed.
ja: CMS - アカウントが変更されました。

en: This placeholder already has the maximum number of plugins (%s).
ja: このプレースホルダには、プラグインが上限 (%s) まで入っています。

en: This placeholder already has the maximum number (%(limit)s) of allowed %(plugin_name)s plugins.
ja: このプレースホルダには、プラグイン %(plugin_name)s が上限 (%(limit)s) まで入っています。

en: Unable to find the specified CMS_REQUEST_IP_RESOLVER module: "{0}".
ja: 指定された CMS_REQUEST_IP_RESOLVERモジュール: "{0}" が見つかりません。

en: Unable to find the specified CMS_REQUEST_IP_RESOLVER function: "{0}" in module "{1}".
ja: 指定された"CMS_REQUEST_IP_RESOLVER" 関数 "{0}"がモジュールに見つかりません"{1}"。

en: Create a new %s instance.
ja: 新しい%sインスタンスを作成する。

en: A wizard has already been registered for model: %s
ja: モデル "%s" についてウィーザードか゜既に登録されています。
