django CMS - en to it translation catalogue (445 entries)

en: All
it: Tutti

en: Copy permissions
it: Copia i permessi

en: Title
it: Titolo

en: The default title
it: Titolo predefinito

en: The part of the title that is used in the URL
it: La parte del titolo che viene utilizzata nell'URL

en: Menu Title
it: Titolo menu

en: Overwrite what is displayed in the menu
it: Sovrascrive ciò che viene visualizzato nel menu

en: Page Title
it: Titolo pagina

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
it: Sovrascrive ciò che viene visualizzato nella parte superiore del browser o nei Preferiti

en: Description meta tag
it: Meta Tag Descrizione

en: A description of the page used by search engines.
it: Una descrizione della pagina, talvolta usata dai motori di ricerca.

en: Slug must not be empty.
it: Lo slug non può essere vuoto.

en: Page type
it: Tipo di pagina

en: Page Types
it: Tipi Pagina

en: Application
it: Applicazione

en: Hook application to this page.
it: Aggancia l'applicazione a questa pagina.

en: Overwrite URL
it: Sovrascrive l'URL

en: Keep this field empty if standard path should be used.
it: Lascia questo campo vuoto per utilizzare il percorso standard.

en: X Frame Options
it: Opzioni X Frame

en: Whether this page can be embedded in other pages or websites
it: Questa pagina può essere incorporata in altre pagine o siti web

en: Redirect
it: Reindirizza

en: Redirects to this URL.
it: Reindirizza a questo URL.

en: Start typing...
it: Scrivi qui...

en: Application configurations
it: Configurazioni applicazione

en: Language independent options
it: Opzioni indipendenti dalla lingua

en: Please set the %(language)s slug before editing its advanced settings.
it: Imposta lo slug per la lingua %(language)s prima di modificare le impostazioni avanzate.

en: A page with this reverse URL id exists already.
it: Esiste già una pagina con questo reverse URL id.

en: Invalid application config value
it: Valore della configurazione non valido

en: An application instance using this configuration already exists.
it: Esiste già un'istanza di applicazione che usa la stessa configurazione.

en: An application instance with this name already exists.
it: Esiste già un'istanza di applicazione con lo stesso nome.

en: You can't move the home page inside another page
it: Non è possibile spostare la home page sotto un'atra pagina

en: Yes
it: Sì

en: user
it: utente

en: Add
it: Aggiungi

en: Change
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: Users can't create a page without permissions to change the created page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono creare una pagina senza i permessi per modificare la pagina creata. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't delete a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono cancellare una pagina senza i permessi per modificare la pagina stessa. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't set page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono impostare i permessi di una pagina senza i permessi per modificare la pagina stessa. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't delete page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono cancellare i permessi di una pagina senza i permessi per modificare la pagina stessa. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't create page permissions without permissions to change the created permission. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono creare i permessi di una pagina senza i permessi per modificare il permesso stesso. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't delete page permissions without permissions to change permissions. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono cancellare i permessi di una pagina senza i permessi per modificare i permessi stessi. Modifica i permessi relativi.

en: Invalid plugin type '%s'
it: Tipo plugin '%s' non valido

en: Language must be set to a supported language!
it: La lingua deve essere scelta tra le lingue supportate!

en: Parent plugin language must be same as language!
it: Il linguaggio del plugin di livello superiore deve essere lo stesso!

en: Parent plugin placeholder must be same as placeholder!
it: Il placeholder del plugin genitore deve essere identico!

en: Please create the %(language)s page translation before editing it's advanced settings.
it: Crea la pagina in %(language)s prima di modificare le impostazioni avanzate.

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Publishing dates
it: Date di pubblicazione

en: Change Permissions
it: Modifica permessi

en: Cannot delete %(name)s
it: Non è possibile rimuovere %(name)s

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
it: L'oggetto %(name)s con chiave primaria %(key)r non esiste.

en: Database error
it: Errore del database

en: Template not valid
it: Template invalido

en: The template was successfully changed
it: Il template è stato modificato con successo

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
it: Errore! Non hai il permesso per spostare questa pagina. Ricarica la pagina

en: You do not have permission to copy these plugins.
it: Non hai i permessi per copiare questi plugin.

en: Error! You don't have permissions to copy this page.
it: Errore! Non hai il permesso di copiare questa pagina

en: Error! The page you're pasting is not translated in any of the languages configured by the target site.
it: Errore! la pagina che stai incollando non è tradotta in nessuna delle lingue configurate sul sito di destinazione

en: You do not have permission to revert this page.
it: Non hai il permesso di resettare questa pagina.

en: "%s" was reverted to the live version.
it: "%s" è stato resettato alla versione live

en: You do not have permission to publish this page
it: Non disponi del permesso per pubblicare questa pagina

en: Page not published! A parent page is not published yet.
it: Pagina non pubblicata! Bisogna prima pubblicare le pagine di livello superiore.

en: The content was successfully published.
it: Contenuto pubblicato correttamente.

en: There was a problem publishing your content
it: Si è verificato un problema durante la pubblicazione del contenuto.

en: You do not have permission to unpublish this page
it: Non disponi del permesso per depubblicare questa pagina

en: This page was never published
it: Questa pagina non è mai stata pubblicata.

en: The %(language)s page "%(page)s" was successfully unpublished
it: La lingua %(language)s per la pagina "%(page)s" è stata depubblicata

en: You do not have permission to delete this page
it: Non sei autorizzato/a a cancellare questa pagina

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
it: Il titolo e i plugin con lingua %(language)s sono stati eliminati

en: You don't have permissions to see page "%(title)s"
it: Non disponi del permesso per visualizzare la pagina "%(title)s"

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
it: Non disponi del permesso per modificare lo status di in_navigation per questa pagina

en: You do not have permission to edit this page
it: Non hai i permessi per modificare questa pagina

en: Add Page Copy
it: Aggiungi Copia Pagina

en: New sub page
it: Nuova sottopagina

en: New page
it: Nuova pagina

en: The page is not eligible to be home.
it: La pagina non può essere impostata come home

en: View restriction
it: Restrizione di visualizzazione

en: View restrictions
it: Restrizioni di visualizzazione

en: Field %s not found
it: Campo %s non trovato

en: You do not have permission to edit this item
it: Non hai i permessi per modificare questo elemento

en: You do not have permission to add a plugin
it: Non sei autorizzato/a ad aggiungere un plugin

en: You do not have permission to copy this placeholder.
it: Non hai il permesso di copiare questo metacarattere.

en: Plugin not found
it: Plugin non trovato

en: You do not have permission to edit this plugin
it: Non hai i permessi  per modificare questo plugin

en: order parameter references plugins in different trees
it: l'ordinamento fa riferimento a un diverso albero dei plugin

en: parent must be in the same placeholder
it: il contenitore deve essere nello stesso placeholder

en: parent must be in the same language as plugin_language
it: il contenitore deve avere la stessa lingua del plugin

en: You have no permission to paste this plugin
it: Non hai i permessi per incollare questo plugin

en: You have no permission to paste this placeholder
it: Non hai il permesso di incollare questo metacarattere

en: You have no permission to move this plugin
it: Non hai i permessi per spostare questo plugin

en: You have no permission to cut this plugin
it: Non hai il permesso di tagliare questo plugin.

en: You do not have permission to delete this plugin
it: Non hai le autorizzazni per rimuovere questo plugin

en: The %(name)s plugin "%(obj)s" was deleted successfully.
it: Plugin %(name)s "%(obj)s" rimosso con successo.

en: You do not have permission to clear this placeholder
it: Non hai i permessi per svuotare questo placeholder

en: The placeholder "%(obj)s" was cleared successfully.
it: Placeholder "%(obj)s" svuotato con successo.

en: Page permissions
it: Pagina permessi

en: User & Group permissions
it: Permessi utenti e gruppi

en: Page permissions management
it: Pagina di gestione dei permessi

en: No registered apphook "%r" found
it: Nessun apphook "%r" registrato trovato

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Create Alias
it: Crea Alias

en: This is an alias reference, you can edit the content only on the <a href="%(page_url)s?edit" target="_parent">%(page_title)s</a> page.
it: Questo è un alias, puoi modificare il contenuto solo dalla pagina <a href="%(page_url)s?edit" target="_parent">%(page_title)s</a>.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Create
it: Crea

en: Sites
it: Siti

en: Admin Sites
it: Siti di amministrazione

en: Administration
it: Amministrazione

en: User settings
it: Impostazioni utente

en: Clipboard...
it: Appunti...

en: Clear clipboard
it: Cancella appunti

en: Disable toolbar
it: Disattiva toolbar

en: Shortcuts...
it: Scorciatoie...

en: Users
it: Utenti

en: Logout %s
it: Esci %s

en: Language
it: Lingua

en: Structure
it: Struttura

en: Content
it: Contenuto

en: Publish page changes
it: Pubblica le modifiche della pagina

en: Publish page now
it: Pubblica pagina

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Add Translation
it: Aggiungi traduzione

en: Delete Translation
it: Elimina traduzione

en: Copy all plugins
it: Copia tutti i plugin

en: from %s
it: da %s

en: Are you sure you want to copy all plugins from %s?
it: Sei sicuro di volere copiare tutti i plugins da %s?

en: Pages
it: Pagine

en: Page
it: Pagina

en: Create Page
it: Crea pagina

en: New Page
it: Nuova Pagina

en: New Sub Page
it: Nuova Sottopagina

en: Duplicate this Page
it: Duplica questa Pagina

en: Edit this Page
it: Modifica questa pagina

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Templates
it: Template

en: Save as Page Type
it: Salva come Tipo Pagina

en: Permissions
it: Permessi

en: Hide in navigation
it: Nascosta in navigazione

en: Display in navigation
it: Visibile in navigazione

en: Unpublish page
it: Sospendi pubblicazione

en: Publish page
it: Pubblica pagina

en: Are you sure you want to revert to live?
it: Confermi il ripristino della versione live?

en: Revert to live
it: Ripristina versione live

en: Delete page
it: Elimina pagina

en: Create a new page next to the current page.
it: Crea una nuova pagina a fianco della pagina corrente.

en: Create a page below the current page.
it: Crea una pagina all'interno della pagina corrente.

en: Select a valid site
it: Seleziona un sito valido

en: Select a valid page
it: Seleziona una pagina valida

en: Page %(conflict_page)s has the same url '%(url)s' as current page "%(instance)s".
it: La pagina %(conflict_page)s ha lo stesso URL '%(url)s' della pagina "%(instance)s".

en: Page %(conflict_page)s has the same url '%(url)s' as current page.
it: La pagina %(conflict_page)s ha lo stesso URL '%(url)s' as della pagina corrente.

en: Optional. If supplied, will be automatically added within a new text plugin.
it: Facoltativo. Se inserito, sarà inserito come nuovo plugin di testo.

en: Provide a title for the new page.
it: Inserisci un titolo per la nuova pagina.

en: Leave empty for automatic slug, or override as required.
it: Lascia vuoto per slug automatico, o inserisci a seconda delle necessità.

en: You don't have the permissions required to add a page.
it: Non hai i permessi necessari per aggiungere una pagina.

en: position
it: posizione

en: language
it: lingua

en: creation date
it: data di creazione

en: can edit
it: può modificare

en: can add
it: può aggiungere

en: can delete
it: può eliminare

en: can change advanced settings
it: può modificare le impostazioni avanzate

en: can publish
it: può pubblicare

en: can change permissions
it: può cambiare i permessi

en: can move
it: può spostare

en: view restricted
it: vista limitata

en: can recover pages
it: può recuperare le pagine

en: group
it: gruppo

en: sites
it: siti

en: created by
it: creato da

en: changed by
it: modificato da

en: publication date
it: data di pubblicazione

en: publication end date
it: data fine pubblicazione

en: in navigation
it: in navigazione

en: attached menu
it: menu allegato

en: login required
it: è richiesto il login

en: menu visibility
it: visibilità menu

en: application
it: applicazione

en: application instance name
it: nome dell'istanza dell'applicazione

en: site
it: sito

en: Grant on
it: Concesso su

en: page
it: pagina

en: for logged in users only
it: solo per utenti che hanno eseguito il login

en: for anonymous users only
it: solo per utenti anonimi

en: Inherit from parent page
it: Eredita dalla pagina di livello superiore

en: Deny
it: Nega

en: Only this website
it: Solo questo sito

en: Allow
it: Consenti

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
it: Quando la pagina dovrebbe andare online. Lo stato della pagina deve essere \ "Pubblicato " per far si che la pagina possa andare online.

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
it: Quando far scadere la pagina. Lascia vuoto per non farla mai scadere.

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
it: Tutti gli antenati non verranno visualizzati nella barra di navigazione

en: A unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
it: Identificativo univoco usato con il templatetag page_url per riferirsi a questa pagina

en: The template used to render the content.
it: Il template utilizzato per il rendering del contenuto.

en: limit when this page is visible in the menu
it: limita visibilità della pagina nel menu

en: pages
it: pagine

en: Empty
it: Vuoto

en: default
it: predefinito

en: Current page
it: Pagina corrente

en: Page children (immediate)
it: Pagina figlio (immediato)

en: Page and children (immediate)
it: Pagina e figli (immediati)

en: Page descendants
it: Pagina discendente

en: Page and descendants
it: Pagina e discendenti

en: on page level
it: il livello di pagina

en: frontend view restriction
it: Restrizione visualizzazione frontend

en: Please select user or group.
it: Sei pregato di selezionare un utente o un gruppo.

en: Users can't publish a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono pubblicare una pagina senza i permessi per modificare la pagina. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't change page advanced settings without permissions to change the page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono modificare le impostazioni avanzate senza i permessi per modificare la pagina. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't change page permissions without permissions to change the page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono modificare i permessi di una pagina senza i permessi per modificare la pagina stessa. Modifica i permessi relativi.

en: Users can't move a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
it: Gli utenti non possono spostare una pagina senza i permessi per modificare la pagina stessa. Modifica i permessi relativi.

en: can recover any deleted page
it: può recuperare qualsiasi pagina cancellata

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
it: Se non selezionato, l'utente ha i permessi estesi a tutti i siti.

en: Page global permission
it: Permesso globale per la pagina

en: Pages global permissions
it: Permessi globali per le pagine

en: Page permission
it: Autorizzazioni sulla pagina

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
it: Il permesso "Aggiungi pagina" richiede anche l'accesso ai figli o discendenti, altrimenti la pagina aggiunta non potrà essere modificata dal suo creatore.

en: User (page)
it: Utente (pagina)

en: Users (page)
it: Utenti (pagina)

en: User group (page)
it: Gruppo utenti (pagina)

en: User groups (page)
it: Gruppi utenti (pagina)

en: width
it: larghezza

en: <Empty>
it: <Vuoto>

en: The language for the admin interface and toolbar
it: La lingua usata per l'interfaccia di amministrazione e la toolbar

en: user setting
it: impostazione utente

en: user settings
it: impostazioni utente

en: by template
it: per template

en: by code
it: per codice

en: static placeholder name
it: Nome segnaposto statico

en: Descriptive name to identify this static placeholder. Not displayed to users.
it: Un nome descrittivo per identificare questo segnaposto statico. Non visibile agli utenti.

en: placeholder code
it: Codice segnaposto

en: To render the static placeholder in templates.
it: Per riportare il segnaposto statico nei template.

en: placeholder content
it: Contenuto del segnaposto

en: creation_method
it: Metodo di creazione

en: static placeholder
it: segnaposto statico

en: static placeholders
it: segnaposto statici

en: A static placeholder with the same site and code already exists
it: Esiste già un segnaposto statico con lo stesso codice per lo stesso sito

en: title
it: titolo

en: overwrite the title (html title tag)
it: sovrascrivere il titolo (tag html title)

en: overwrite the title in the menu
it: sovrascrivere il titolo nel menu

en: description
it: descrizione

en: The text displayed in search engines.
it: Il testo mostrato dai motori di ricerca.

en: Path
it: Percorso

en: is published
it: è pubblicato

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Generic
it: Generico

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
it: Il %(name)s "%(obj)s" è stato modificato con successo.

en: There are no further settings for this plugin. Please press save.
it: Questo plugin non prevede altre impostazioni. Premi salva.

en: Save
it: Salva

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
it: Accedi alla pagina d'amministrazione da <a href="%(login_url)s">qui</a>.

en: Login url: %(login_url)s
it: URL login: %(login_url)s

en: Username:
it: Nome utente:

en: Add a page
it: Aggiungi una pagina

en: Change a page
it: Modifica una pagina

en: View on site
it: Vedi sul sito

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
it[0]: Per favore correggi l'errore sottostante.
it[1]: Per favore correggi gli errori sottostanti.
it[2]: Per favore correggi gli errori sottostanti.

en: All permissions
it: Tutti i permessi

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Save and continue editing
it: Salva e continua le modifiche

en: User
it: Utente

en: Group
it: Gruppo

en: Can edit
it: Può apportare modifiche

en: Can add
it: Può aggiungere

en: Can delete
it: Può eliminare

en: Can publish
it: Può pubblicare

en: Can change permissions
it: Può cambiare i permessi

en: Can move
it: Può spostare

en: Can view
it: Può visualizzare

en: (global)
it: (globale)

en: (current)
it: (corrente)

en: Page doesn't inherit any permissions.
it: La pagina non eredita permessi.

en: Edit model
it: Modifica modello

en: Save as new
it: Salva come nuovo

en: Save and add another
it: Salva e aggiungi un altro

en: Basic Settings
it: Impostazioni di base

en: Copy
it: Copia

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Set as home
it: Imposta come home

en: is restricted
it: è limitata

en: last change by
it: ultima modifica di

en: meta
it: Meta

en: List of pages
it: Elenco pagine

en: Search
it: Cerca

en: Page Tree
it: Albero delle pagine

en: Reset filter
it: Annulla filtro

en: 
                                                    Restore deleted %(name)s
it: 
                                                    Recupera %(name)s cancellato

en: 
                                    New %(name)s
it: 
                                    Nuovo %(name)s

en: Main Navigation
it: Navigazione principale

en: Options
it: Opzioni

en: Successfully moved
it: Spostato con successo

en: Changes within the tree might require a refresh.
it: Per modifiche all'interno dell'albero potrebbe essere necessario ricaricare.

en: Error:
it: Errore:

en: This page cannot be copied because an application is attached to it. See the Page's Advanced settings to manage apphooks.
it: Questa pagina non può essere copiata perché è collegata ad un'applicazione. Vai nelle impostazioni avanzate della pagina per gestire l'apphook.

en: Are you sure you want to § this page?
it: Confermi di voler § questa pagina?

en: Reload
it: Ricarica

en: New node
it: Nuovo nodo

en: nodes
it: nodi

en: View
it: Vedi

en: 
                                <em>There is no %(object)s around yet.</em>
                                <br>
                                <a href="%(add_url)s" class="addlink">Add %(object)s</a> now.
it: 
                                <em>Non è presente alcun %(object)s </em>
                                <br>
                                <a href="%(add_url)s" class="addlink">Add %(object)s</a> now.

en: Copy options
it: Copia opzioni

en: Choose copy options
it: Seleziona opzioni di copia

en: Close
it: Chiudi

en: Legend
it: Legenda

en: Published
it: Pubblicata

en: Changed
it: Modificata

en: Unpublished
it: Non pubblicata

en: In menu
it: In navigazione

en: Not in menu
it: Non in navigazione

en: View page
it: Visualizza pagina

en: Application: %(apphook)s
it: Applicazione: %(apphook)s

en: Preview this page in %(language)s
it: Anteprima della pagina in %(language)s

en: Preview
it: Anteprima

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Sospendi la pubblicazione

en: Configure
it: Configura

en: in menu
it: Nei menu

en: not in menu
it: non nel menu

en: Page settings (SHIFT click for advanced settings)
it: Impostazioni pagina (Maiusc-clic per impostazioni avanzate)

en: Clipboard
it: Appunti

en: Add plugin
it: Aggiungi plugin

en: Copy all
it: Copia tutti

en: Copy from
it: Copia da

en: Empty all
it: Svuota tutti

en: Filter plugins...
it: Filtra plugin...

en: This is a static placeholder
it: Questo è un segnaposto statico

en: Expand all
it: Espandi tutti

en: Collapse all
it: Chiudi tutti

en: Edit
it: Modifica

en: You cannot add plugins to this plugin.
it: Non è possibile aggiungere plugin a questo plugin.

en: This plugin cannot be moved or edited outside of its parent
it: Questo plugin non può essere spostato o modificato fuori dal suo contenitore

en: Clipboard is empty.
it: Non ci sono appunti.

en: This plugin does not allow plugins of this type as nested plugins.
it: Il plugin non permette di inserire plugin del tipo corrente.

en: This plugin cannot have nested plugins.
it: Questo plugin non può contenere plugin.

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Available plugins
it: Plugin disponibili

en: Toggle structure
it: Attiva struttura

en: View published
it: Mostra pubblicata

en: Login
it: Accedi

en: Add plugin to
it: Aggiungi plugin a

en: More
it: approfondisci

en: Development version using django CMS %(cms_version)s, Django %(django_version)s, Python %(python_version)s
it: Versione di sviluppo basata django CMS %(cms_version)s, Django %(django_version)s, Python %(python_version)s

en: Cancel
it: Annulla

en: The following error occurred:
it: Si è verificato il seguente errore:

en: Action successful.
it: Azione eseguita con successo.

en: Are you sure you want to delete this plugin?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo plugin?

en: Are you sure you want to publish this page?
it: Sei sicuro di voler pubblicare questa pagina?

en: Plugin will be added here
it: Il plugin sarà aggiunto qui

en: You have unsaved changes.
it: Ci sono modifiche non salvate.

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Are you sure you want to abandon these changes?
it: Sicuro di voler annullare queste modifiche?

en: The form could not be loaded. Please check that the server is running correctly.
it: Il form non può essere caricato. Controlla che il server sia attivo.

en: Most used
it: Più usato

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: The page was changed in the meantime, reloading...
it: La pagina è cambiata nel frattempo, aggiornamento in corso ...

en: Bring up this help dialog
it: Attiva questa finestra di aiuto

en: Close/cancel
it: Chiudi/annulla

en: Toggle structure mode
it: Attiva modalità struttura

en: Toggle structure mode and highlight hovered-over plugin
it: Attiva la modalità struttura e evidenzia il plugin selezionato

en: Open "Create" dialog
it: Apri finestra "Crea"

en: Focus on Toolbar
it: Focus sulla toolbar

en: Focus on placeholders
it: Focus sui segnaposto

en: Move to next/previous element
it: Vai all'elemento successivo/precedente

en: Focus on plugins of placeholder
it: Focus sui plugin del segnaposto

en: Edit plugin
it: Modifica plugin

en: Open actions menu
it: Apri il menù delle azioni

en: Expand/collapse
it: Espandi/chiudi

en: <strong>Login failed.</strong> Please check your credentials and try again.
it: <strong>Login fallito.</strong> Per favore, verifica le credenziali e riprova.

en: This page has unpublished changes.
it: Su questa pagina ci sono modifiche non pubblicate.

en: Double-click to edit
it: Doppio clic per modificare

en: Tap to edit
it: Tap per modificare

en: Click to go back
it: Click per tornare indietro

en: Click to go forward
it: Click per andare avanti

en: Minimize
it: Riduci

en: Maximize
it: Ingrandisci

en: Drop a plugin here
it: Rilascia un plugin qui

en: This page has no preview!
it: Questa pagina non ha un'anteprima!

en: It is being redirected to:
it: Redirezione a:

en: Installation successful!
it: Installazione completata!

en: Add your first page
it: Aggiungi la prima pagina

en: Please log in
it: Accedi

en: 
                        Welcome to django CMS version <strong>%(cms_version)s</strong>.
it: 
                        Benvenuto in django CMS versione <strong>%(cms_version)s</strong>.

en: 
                            <a href="%(admin_add_page)s" class="js-welcome-add">Add the first page</a> to the system to continue.
it: 
                            <a href="%(admin_add_page)s" class="js-welcome-add">Aggiungi la prima pagina</a> al sito per continuare.

en: 
                            JavaScript seems to be disabled so please
                            <a href="%(admin_add_page)s" class="js-welcome-add">add a page</a> manually.
it: 
                            Sembra che JavaScript sia disabilitato,
                            <a href="%(admin_add_page)s" class="js-welcome-add">aggiungi una pagina</a> manualmente.

en: Installation Notes
it: Note di installazione

en: Support
it: Supporto

en: 
                    <p class="cms-welcome-notes">If you don't see the django CMS logo at the top, make sure
                        you linked the <code>static/cms</code> folder to your
                        static files.</p>
it: 
                    <p class="cms-welcome-notes">Se non vedi il logo di django CMS in cima alla pagina, verifica di aver collegato la cartella <code>static/cms</code> alla cartella degli static file</p>

en: 
                        <p class="cms-welcome-notes">You're seeing this message because you have
                            <code>DEBUG = True</code> in your django settings file and
                            haven't added any pages yet.
                        </p>
it: 
                        <p class="cms-welcome-notes">Vedi questo messaggio perchê è impostato 
                            <code>DEBUG = True</code> nei setting di Django e non sono state ancora aggiunte pagine.
                        </p>

en: Welcome to django CMS
it: Benvenuto in django CMS

en: Add Another
it: Aggiungi un altro

en: Back
it: Indietro

en: Please choose an option from below to proceed to the next step.
it: Seleziona un'opzione fra quelle presenti per procedere.

en: Next
it: Avanti

en: unpublished changes
it: modifiche non pubblicate

en: published
it: pubblicato

en: unpublished parent
it: pagina superiore non pubblicata

en: unpublished
it: non pubblicata

en: no content
it: nessun contenuto

en: Page not found on %(domain)s
it: Pagina non trovata su %(domain)s

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
it: Un template tag non può trovare la pagina con argomenti di lookup `%(page_lookup)s `. 
    L'URL della richiesta era: http://%(host)s%(path)s

en: Two columns
it: Due colonne

en: Three columns
it: Tre colonne

en: username
it: nome utente

en: Enter a valid username.
it: Inserisci un nome utente valido

en: email address
it: indirizzo e-mail

en: staff status
it: utente staff

en: Designates whether the user can log into this admin site.
it: Stabilisce se l'utente può accedere a questo sito amministrativo.

en: active
it: attivo

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
it: Stabilisce se l'utente può essere considerato attivo. Deseleziona questo selettore piuttosto che cancellare gli account.

en: users
it: utenti

en: Title Extension
it: Estensione del titolo

en: Page Extension
it: Estensione della pagina

en: object ID
it: ID oggetto

en: Example1 App
it: App di Esempio 1

en: MultilingualExample1 App
it: App di Esempio multilingua

en: Example1
it: Esempio1

en: Examples
it: Esempi

en: Extra Context
it: Context aggiuntivo

en: Articles
it: Articoli

en: Sample App
it: App d'esempio

en: Sample App with config
it: App di esempio con configurazione

en: Sample App with excluded permissions
it: App di prova con permessi esclusi

en: Sample App 2
it: App di esempio 2

en: Sample App 3
it: App di esempio 3

en: Namespaced App
it: App con namespace

en: sample root page
it: Pagina root d'esempio

en: sample settings page
it: Pagina impostazioni d'esempio

en: sample account page
it: Pagina account d'esempio

en: sample my profile page
it: Pagina profilo d'esempio

en: Static Menu
it: Menu statico

en: Static Menu2
it: Menu2 statico

en: Category
it: Categoria

en: Categories
it: Categorie

en: Add Category
it: Aggiungi categoria

en: Change Category
it: Modifica categoria

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
it: Grazie per aver speso del tempo sul sito

en: Inherit the template of the nearest ancestor
it: Eredita il modello dell'antenato più vicino

en: Add plugin to placeholder "%(placeholder_label)s"
it: Aggiungi plugin al segnaposto "%(placeholder_label)s"

en: Add plugin to %(plugin_name)s
it: Aggiungi plugin a %(plugin_name)s

en: CMS - your user account was created.
it: CMS - Il tuo account utente è stato creato.

en: CMS - your user account was changed.
it: CMS - Il tuo account utente è stato modificato.

en: This placeholder already has the maximum number of plugins (%s).
it: Questo placeholder contiene già il numero massimo di plugin (%s).

en: This placeholder already has the maximum number (%(limit)s) of allowed %(plugin_name)s plugins.
it: Questo placeholder contiene già il numero massimo contentito (%(limit)s) di plugin %(plugin_name)s.

en: Unable to find the specified CMS_REQUEST_IP_RESOLVER module: "{0}".
it: Impossibile trovare il seguente modulo CMS_REQUEST_IP_RESOLVER: "{0}"

en: Unable to find the specified CMS_REQUEST_IP_RESOLVER function: "{0}" in module "{1}".
it: Impossibile trovare la seguente funzione CMS_REQUEST_IP_RESOLVER: "{0}" nel modulo "{1}"

en: Create a new %s instance.
it: Crea una nuova istanza di %s.

en: A wizard has already been registered for model: %s
it: E' già stato registrato uno wizard per il model: %s
