django CMS - en to da translation catalogue (329 entries)

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
da: %(name)s objekt med primære nøgle %(key)r findes ikke.

en: (current)
da: (aktuel)

en: <Empty>
da: <Tom>

en: <strong>Login failed.</strong> Please check your credentials and try again.
da: <strong>Login fejlede.</strong> Venligst tjek dine identifikationsoplysninger og prøv igen.

en: A description of the page used by search engines.
da: En beskrivelse af siden til brug for søgemaskiner

en: A page with this reverse URL id exists already.
da: En side med denne reverse adresse id eksisterer allerede

en: A static placeholder with the same site and code already exists
da: En statisk pladsholder med samme side og kode findes i forvejen.

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
da: Et templatetag kunne ikke finde sidee med parametrene `%(page_lookup)s`. Adressen for forespørgelsen var: http://%(host)s%(path)s

en: A unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
da: Et unikt navn der bliver brugt med page_url skabelon tagget for at linke til denne side

en: Add
da: Tilføj

en: Add Another
da: Tilføj endnu en

en: Add Category
da: Tilføj Kategori

en: Add Page Copy
da: Tilføj Side Kopi

en: Add Translation
da: Tilføj oversættelse

en: Add a page
da: Tilføj en side

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
da: Rettighed til at tilføje sider kræver at der også er adgang til undersider,  ellers kan siden ikke blive ændret af brugeren der har oprettet den.

en: Add plugin
da: Tilføj plugin

en: Admin Sites
da: Admin sider

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: All
da: Alle

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
da: Alle sider placeret over denne i navigationen bliver ikke vist i navigationen.

en: All permissions
da: Alle rettigheder

en: Allow
da: Tillad

en: An application instance using this configuration already exists.
da: En applikationsinstans med denne konfiguration eksisterer allerede.

en: An application instance with this name already exists.
da: En applikationsinstans med dette navn eksisterer allerede.

en: Application
da: Applikation

en: Application configurations
da: Applikations konfigurationer

en: Application: %(apphook)s
da: Applikation: %(apphook)s

en: Are you sure you want to copy all plugins from %s?
da: Er du sikker på at du vil kopiere alle plugins fra %s?

en: Are you sure you want to delete this plugin?
da: Er du sikker på at du vil slette dette plugin?

en: Are you sure you want to revert to live?
da: Er du sikker på at du vil vende tilbage til offentliggjort?

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Articles
da: Artikler

en: Available plugins
da: Tilgængelige plugins

en: Basic Settings
da: Basis indstillinger

en: CMS - your user account was changed.
da: CMS - din brugerkonto blev ændret.

en: CMS - your user account was created.
da: CMS - din bruger blev oprettet.

en: Can add
da: Kan tilføje

en: Can change permissions
da: Kan ændre rettigheder

en: Can delete
da: Kan slette

en: Can edit
da: Kan redigere

en: Can move
da: Kan flytte

en: Can publish
da: Kan publicere

en: Can view
da: Kan se

en: Cancel
da: Annullér

en: Cannot delete %(name)s
da: Kan ikke slette %(name)s

en: Categories
da: Kategorier

en: Category
da: Kategori

en: Change
da: Ret

en: Change Category
da: Ret Kategori

en: Change Permissions
da: Ret rettigheder

en: Change a page
da: Ret en side

en: Changed
da: Ændret

en: Changes within the tree might require a refresh.
da: Ændringer i træet kan kræve en genindlæsning.

en: Choose copy options
da: Vælg koperingsindstillinger

en: Clear clipboard
da: Ryd udklipsholder

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Clipboard is empty.
da: Udklipsholderen er tom.

en: Clipboard...
da: Udklipsholder...

en: Close
da: Luk

en: Configure
da: Konfigurér

en: Content
da: Indhold

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy all
da: Kopiér alle

en: Copy all plugins
da: Kopiér alle plugins

en: Copy from
da: Kopiér fra

en: Copy options
da: Kopiér indstillinger

en: Copy permissions
da: Kopiér rettigheder

en: Create
da: Opret

en: Create Alias
da: Opret Alias

en: Create Page
da: Opret side

en: Create a new page next to the current page.
da: Opret ny side ved siden af den nuværende side.

en: Create a page below the current page.
da: Opret ny side under den nuværende side.

en: Current page
da: Aktuel side

en: Cut
da: Klip

en: Database error
da: Database fejl

en: Delete
da: Slet

en: Delete Translation
da: Slet oversættelse

en: Delete page
da: Slet side

en: Deny
da: Afvis

en: Description meta tag
da: Beskrivelse meta tag

en: Descriptive name to identify this static placeholder. Not displayed to users.
da: Beskrivende navn til at identificere denne statiske pladsholder. Bliver ikke vist til brugere.

en: Disable toolbar
da: Deaktiver værktøjslinje

en: Display in navigation
da: Vis i navigation

en: Double-click to edit
da: Dobbelklik for at redigere

en: Drop a plugin here
da: Drop et plugin her

en: Duplicate this Page
da: Duplikér denne Side

en: Edit
da: Redigér

en: Edit model
da: Redigér model

en: Edit this Page
da: Rediǵer denne side

en: Empty
da: Tom

en: Empty all
da: Tøm alle

en: Error! The page you're pasting is not translated in any of the languages configured by the target site.
da: Fejl! Den side du indsætter er ikke oversat til nogen af de sprog der er konfigureret af siden.

en: Error! You don't have permissions to copy this page.
da: Fejl! Du har ikke rettigheder til at kopiere denne side.

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
da: Fejl! Du har ikke rettigheder til at flytte denne side. Genindlæs venligst siden

en: Error:
da: Fejl:

en: Example1 App
da: Eksempel1 Applikation

en: Expand all
da: Udvid alle

en: Extra Context
da: Ekstra Kontekst

en: Field %s not found
da: Feltet %s blev ikke fundet

en: Generic
da: Generisk

en: Grant on
da: Tildel til

en: Group
da: Gruppe

en: Hide in navigation
da: Skjul i navigation

en: Home
da: Forside

en: Hook application to this page.
da: Tilknyt applikation til denne side

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
da: Hvis intet er valgt har brugeren adgang til alle websites.

en: Inherit from parent page
da: Nedarv fra forældreside

en: Inherit the template of the nearest ancestor
da: Nedarv skabelon den nærmeste forældre

en: Invalid plugin type '%s'
da: Ugyldig plugin type '%s'

en: It is being redirected to:
da: Den bliver omdirigeret til:

en: Keep this field empty if standard path should be used.
da: Lad feltet stå tomt, hvis standardstien skal bruges

en: Language
da: Sprog

en: Language independent options
da: Sprog uafhængige indstillinger

en: Language must be set to a supported language!
da: Sprog skal sættes til et understøttet sprog!

en: Legend
da: Legende

en: List of pages
da: Sideliste

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
da: Login i administrationen <a href="%(login_url)s">her</a>.

en: Login url: %(login_url)s
da: Login adresse: %(login_url)s

en: Logout
da: Log ud

en: Logout %s
da: Log ud %s

en: Menu Title
da: Menutitel

en: More
da: Mere

en: MultilingualExample1 App
da: FlersprogetEksempel1 Applikation

en: Namespaced App
da: Namepaced App

en: New Page
da: Ny Side

en: New Sub Page
da: Ny Underside

en: New node
da: Ny node

en: New page
da: Ny side

en: New sub page
da: Ny underside

en: No
da: Nej

en: Only this website
da: Kun dette website

en: Overwrite URL
da: Overskriv adresse

en: Overwrite what is displayed in the menu
da: Overskriv hvad der bliver vist i menuen

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
da: Overskriv hvad der er vist i toppen af din browser eller bogmærker

en: Page
da: Side

en: Page Extension
da: Sideudvidelse

en: Page Title
da: Sidetitel

en: Page Tree
da: Sidetræ

en: Page Types
da: Sidetyper

en: Page and children (immediate)
da: Side og børn (umiddelbare)

en: Page and descendants
da: Side og efterkommere

en: Page children (immediate)
da: Side børn (umiddelbare)

en: Page descendants
da: Side efterkommere

en: Page doesn't inherit any permissions.
da: Siden nedarver ingen rettigheder.

en: Page global permission
da: Global siderettighed

en: Page not found on %(domain)s
da: Siden blev ikke fundet på %(domain)s

en: Page not published! A parent page is not published yet.
da: Siden ikke publiceret! En forældreside er ikke publiceret endnu.

en: Page permission
da: Siderettigheder

en: Page permissions
da: Siderettigheder

en: Page permissions management
da: Siderettighedeshåndtering

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Page type
da: Sidetype

en: Pages
da: Sider

en: Pages global permissions
da: Globale siderettigheder

en: Parent plugin language must be same as language!
da: Forældreplugin sprog skal være det samme som indstillet sprog!

en: Password:
da: Kodeord:

en: Paste
da: Indsæt

en: Path
da: Sti

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Placeholder
da: Pladsholder

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
da[0]: Ret venligst fejlen herunder
da[1]: Ret venligst fejlene herunder.

en: Plugin not found
da: Plugin blev ikke fundet

en: Publish
da: Publicér

en: Publish page
da: Publicér side

en: Publish page changes
da: Publicér sidens ændringer

en: Publish page now
da: Publicér side nu

en: Published
da: Publiceret

en: Publishing dates
da: Udgivelsesdatoer

en: Redirect
da: Videresend

en: Redirects to this URL.
da: Videresend til denne adresse

en: Reload
da: Genindlæs

en: Revert to live
da: Vend tilbage til offentliggjort

en: Sample App
da: Eksempel app

en: Sample App 2
da: Eksempel App 2

en: Save
da: Gem

en: Save and add another
da: Gem og tilføj en til

en: Save and continue editing
da: Gem og forsæt redigering

en: Save as Page Type
da: Gem som Sidetype

en: Save as new
da: Gem som ny

en: Search
da: Søg

en: Select a valid page
da: Vælg en gyldig side

en: Select a valid site
da: Vælg et gyldigt website

en: Set as home
da: Markér som hjem

en: Shortcuts...
da: Genveje...

en: Sites
da: Sider

en: Slug must not be empty.
da: Slug kan ikke være tom

en: Start typing...
da: Begynd at taste

en: Static Menu
da: Statisk Menu

en: Static Menu2
da: Statisk Menu2

en: Structure
da: Struktur

en: Successfully moved
da: Flyttet med success

en: Template not valid
da: Skabelonen er ikke gyldig

en: Templates
da: Skabeloner

en: The %(language)s page "%(page)s" was successfully unpublished
da: Den %(language)s side "%(page)s" blev afpubliceret

en: The %(name)s plugin "%(obj)s" was deleted successfully.
da: %(name)s pluginet "%(obj)s" blev slettet.

en: The content was successfully published.
da: Indholdet blev publiceret korrekt.

en: The default title
da: Standard titel

en: The following error occurred:
da: Den følgende fejl opstod:

en: The language for the admin interface and toolbar
da: Sprog for administrationsgrænseflade og værktøjslinje

en: The part of the title that is used in the URL
da: Del af titlen der bliver brugt i adressen

en: The placeholder "%(obj)s" was cleared successfully.
da: Placeholderen "%(obj)s" blev tømt.

en: The template used to render the content.
da: Skabelonen der bliver brugt til at rendere indholdet.

en: The template was successfully changed
da: Skabelonen er blevet ændret

en: The text displayed in search engines.
da: Tekst der vises i søgemaskiner.

en: There are no further settings for this plugin. Please press save.
da: Der er ikke flere indstillinger for dette plugin. Tryk venligst gem.

en: There was a problem publishing your content
da: Der opstod et problem med at publicere dit indhold

en: This page has no preview!
da: Denne side har ingen forhåndsvisning!

en: This page has unpublished changes.
da: Denne side har upublicerede ændringer.

en: This page was never published
da: Denne side blev aldrig publiceret

en: This placeholder already has the maximum number (%(limit)s) of allowed %(plugin_name)s plugins.
da: Denne placeholder har allerede det maksimale antal (%(limit)s) tilladte %(plugin_name)s plugins.

en: This placeholder already has the maximum number of plugins (%s).
da: Denne placeholder har allerede det maskimale antal plugins (%s).

en: Title
da: Titel

en: Title Extension
da: Titeludvidelse

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
da: Titel og plugins med sproget %(language)s blev slettet

en: To render the static placeholder in templates.
da: For at rendere den statiske pladsholder i skabeloner.

en: Unpublish
da: Afpublicér

en: Unpublish page
da: Afpublicér side

en: Unpublished
da: Upubliceret

en: User
da: Bruger

en: User & Group permissions
da: Bruger- og grupperettigheder

en: User (page)
da: Bruger (side)

en: User group (page)
da: Brugergruppe (side)

en: User groups (page)
da: Brugergrupper (side)

en: User settings
da: Bruger indstillinger

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users
da: Brugere

en: Users (page)
da: Brugere (side)

en: Users can't create a page without permissions to change the created page. Edit permissions required.
da: Brugere kan ikke oprette en side uden rettigheder til at ændre den oprettede side. Ret de relevante brugerrettigheder.

en: Users can't delete a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
da: Brugere kan ikke slette en side uden rettigheder til at ændre siden. Ret de relevante brugerrettigheder.

en: Users can't delete page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
da: Brugere kan ikke slette siden uden rettigheder til at ændre siden. Ret de relevante brugerrettigheder.

en: Users can't set page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
da: Brugere kan ikke sætte side tilladelser uden rettigheder til at ændre den siden. Ret de relevante brugerrettigheder.

en: View
da: Vis

en: View on site
da: Se på siden

en: View page
da: Vis side

en: View restriction
da: Se begrænsning

en: View restrictions
da: Se begrænsninger

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
da: Hvornår siden skal gå live. Status være "Publiceret" for at gå live.

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
da: Hvornår siden skal udløbe. Lad feltet være tomt, hvis den ikke skal udløbe.

en: Whether this page can be embedded in other pages or websites
da: Hvorvidt denne side kan blive indlejdret i andre sider eller websites

en: Yes
da: Ja

en: You do not have permission to add a plugin
da: Du har ikke rettigheder til at tilføje et plugin

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
da: Du har ikke rettigheder til at ændre i denne sides i_navigation status

en: You do not have permission to clear this placeholder
da: Du har ikke rettigheder til at tømme denne placeholder

en: You do not have permission to copy these plugins.
da: Du har ikke rettigheder til at kopiere disse plugins.

en: You do not have permission to delete this page
da: Du har ikke rettigheder til at slette denne side

en: You do not have permission to delete this plugin
da: Du har ikke rettigheder til at slette dette plugin

en: You do not have permission to edit this item
da: Du har ikke rettigheder til at redigere dette element

en: You do not have permission to edit this page
da: Du har ikke rettigheder til at redigere denne side

en: You do not have permission to edit this plugin
da: Du har ikke rettigheder til at redigere dette plugin

en: You do not have permission to publish this page
da: Du har ikke rettigheder til at publicere denne side

en: You do not have permission to unpublish this page
da: Du har ikke rettigheder til at afpublicere denne side.

en: You don't have permissions to see page "%(title)s"
da: Du har ikke rettigheder til at se siden "%(title)s"

en: You have no permission to move this plugin
da: Du har ikke rettigheder til at flytte dette plugin

en: You have no permission to paste this plugin
da: Du har ikke rettigheder til at indsætte dette plugin

en: application
da: applikation

en: application instance name
da: applikation instansnavn

en: attached menu
da: vedhæftet menu

en: by code
da: efter kode

en: by template
da: efter skabelon

en: can add
da: kan tilføje

en: can change advanced settings
da: kan ændre avancerede indstillinger

en: can change permissions
da: can ændre rettigheder

en: can delete
da: kan slette

en: can edit
da: kan redigere

en: can move
da: kan flytte

en: can publish
da: kan publicere

en: can recover any deleted page
da: kan genskabe enhver slettet side

en: can recover pages
da: kan genskabe sider

en: can_view
da: kan læse

en: changed by
da: ændret af

en: created by
da: oprettet af

en: creation date
da: oprettelsesdato

en: creation_method
da: oprettelse_metode

en: default
da: standard

en: description
da: beskrivelse

en: email address
da: email adresse

en: for anonymous users only
da: kun for anonyme brugere

en: for logged in users only
da: kun for brugere der er logget ind

en: from %s
da: fra %s

en: frontend view restriction
da: frontend adgangsbegrænsning

en: group
da: gruppe

en: in menu
da: i menu

en: in navigation
da: i navigationen

en: is published
da: er publiceret

en: is restricted
da: er begrænset

en: language
da: sprog

en: last change by
da: sidst ændring af

en: limit when this page is visible in the menu
da: begræns hvornår denne side er synlig i menuen

en: login required
da: login krævet

en: menu visibility
da: menu synlighed

en: no content
da: intet indhold

en: nodes
da: noder

en: not in menu
da: ikke i menuen

en: object ID
da: objekt ID

en: on page level
da: på side niveau

en: overwrite the title (html title tag)
da: overskriv titlen (html titel tag)

en: overwrite the title in the menu
da: overskriv titlen i menuen

en: page
da: side

en: pages
da: sider

en: placeholder code
da: pladsholder kode

en: placeholder content
da: pladsholder indhold

en: publication date
da: offentliggørelsesdato

en: publication end date
da: offentliggørelsens udløbsdato

en: published
da: publiceret

en: redirect
da: omdirigér

en: sample account page
da: eksempel kontoside

en: sample my profile page
da: eksempel min profil side

en: sample root page
da: eksempel grundside

en: sample settings page
da: eksempel indstillingsside

en: site
da: website

en: sites
da: websites

en: slot
da: åbning

en: static placeholder
da: statisk pladsholder

en: static placeholder name
da: statisk pladsholder navn

en: static placeholders
da: statiske pladsholdere

en: template
da: skabelon

en: title
da: titel

en: unpublished
da: afpubliceret

en: unpublished changes
da: afpublicerede ændringer

en: unpublished parent
da: afpubliceret forældrer

en: user
da: bruger

en: user setting
da: brugerindstilling

en: user settings
da: brugerindstillinger

en: view restricted
da: se begrænsede

en: width
da: bredde
